Değerli Ziyaretçimiz;
Enerji Müzesi, Bayram nedeniyle 28 Ağustos 2017 tarihinden 5 Eylül 2017 tarihine kadar ziyarete kapalıdır."

santralistanbul.org

Ahmet Güneştekin’in “Güneşe Açılan Kapılar” ve “Saf Adalet” eserleri santralistanbul’da

Mart 01, 2012 11:00

Ahmet Güneştekin’in “Kesişmeler-Dönüşümler” sergisi
30 Mart’a kadar izlenebilecek.

Yapıtlarında,  mitolojiden ve efsanelerden beslenen halk kültürünün motiflerine yer veren Ahmet Güneştekin’in “Kesişmeler-Dönüşümler” sergisi, santralistanbul Güzel Sanatlar Müzesi’nde 30 Mart tarihine kadar izlenebilecek. Güneştekin, Ömer Uluç’un anısına düzenlediği sergide, “Güneşe Açılan Kapılar” ile “Saf Adalet” serisinde yer alan heykel ve konstrüksiyonların da içinde bulunduğu 27 yapıtını sanatseverlerle buluşturuyor.

Dinleri simgeleyen “Güneşe Açılan Kapılar, tarihi kapıları tuvale dönüştürüyor.

Ahmet Güneştekin, semavi dinleri çağdaş sanat yorumuyla bir arada işlediği “Güneşe Açılan Kapılar” adlı eserinde tarihi kapıları tuvalle buluşturuyor.  Güneştekin, eser için Antakya’da, dünyanın en önemli kutsal mekânlarının ahşap oymalarını yapan yirmiye yakın ustayla çalıştı. Bir yıla yakın sürede tamamlanan eserde kutsal dinlerin sembolleri çarpıcı bir biçimde yorumlanıyor.

Herakleitos’un “Saf” Adalet” kavramı, Ahmet Güneştekin’in heykel ve konstrüksiyonlarında canlanıyor.

Ahmet Güneştekin, Herakleitos’un sayısız kuvvetlerin mücadelesi olarak tanımladığı Saf Adalet kavramını heykel ve konstrüksiyonları ile sanata taşıyor. Güneştekin yapıtlarıyla, karşıtlıkların bir araya gelmesinden doğan uyumu görselleştiriyor. Ahmet Güneştekin, “Karşıtlıkların bir aradaki uyumu, birbirilerinin varlık güvencesidir.” anlayışına yoğunlaşan Saf Adalet kavramını günümüz dünyasının temel sorunlarıyla ilişkilendiriyor.

Küratörlüğünü M. Ali Hatemi’nin yaptığı “Kesişmeler-Dönüşümler” sergisi, Pazartesi günleri hariç, hafta içi 10:00-18:00, hafta sonu 10:00-20:00 saatleri arasında ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

 

Sergi ÇSM 1. Katta

1 Mart-30 Mart arası hafta için Ptesi hariç hergün.

Ücretsiz giriş.

Etkinlik Detayları

Location

santralistanbul

Between

Mart 01, 2012

Opening

11:00