Değerli Ziyaretçimiz;
Enerji Müzesi, Bayram nedeniyle 28 Ağustos 2017 tarihinden 5 Eylül 2017 tarihine kadar ziyarete kapalıdır."

santralistanbul.org

Ergin İnan, İkili Yüzler

Ocak 14, 2012 01:00

Hasan Bülent Kahraman’ın küratörlüğünü yaptığı “İkili Yüzler” sergisi Ergin İnan’ın son dönem işlerinden oluşuyor.  Ressamlık kariyerinin başından itibaren ben kavramını resmin araçlarıyla yeniden keşfetmeye soyunan Ergin İnan, “İkili Yüzler” sergisinde bu keşif sürecinde ulaştığı etik sorgulamayı  gözler önüne seriyor. Serginin Ergin İnan’ın portre çalışmalarında önemli bir durak noktasına denk geldiği söylenebilir.  Sergi 14-27 Ocak tarihleri arasında santralistanbul Galeri 1’de görülebilir.

 

Levinas’ın ortaya koyduğu gibi etik ötekinin yüzüne bakmakla başlar.  Bu noktadan hareketle “İkili Yüzler” etiğin yüzle, ötekilikle, görünürde kimliğimizi oluşturan ve belli bir mesafeden bakıldığında aynı görünen ancak radikal biçimde birbirinden ayrışan çift kutuplu kavramlarla ilişkisine dair  tartışmalar için yeni ufuklar açıyor. “İkili Yüzler” sergisindeki resimler bir bakıma Derrida’nın ‘görüşün vahşeti’ olarak adlandırdığı kavrama verilmiş trajik bir yanıt olarak görülebilir.  İnan’ın işleri her zamanki gibi geniş kültürel arkaplan referanslarıyla, Batı ve Doğu metafiziğinin kesişme noktasında yer alıyor. 

 

Sanatçı Hakkında:

Ergin İnan 1943 yılında Malatya’da doğdu.  1968’de Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Okulu, Resim Bölümü’nden mezun oldu.1972’den itibaren kişisel sergilerinin yanı sıra pek çok grup sergisine de katıldı. Sanatçının eserleri Berlin Dahlem Müzesi, Haus der Kunst-Munich, Kunstverein-Frechen, Cleveland Modern Sanat Müzesi, Bradford Müzesi, Londra’daki British Museum ve Belçika Fredrikstad Modern Sanat Müzesi’nin sürekli koleksiyonlarında  bulunmaktadır.  

 

Etkinlik Detayları

Location

Galeri 1

Between

Ocak 14, 2012

Opening

01:00