Değerli Ziyaretçimiz;
Enerji Müzesi, Bayram nedeniyle 28 Ağustos 2017 tarihinden 5 Eylül 2017 tarihine kadar ziyarete kapalıdır."

santralistanbul.org

Mahrem

Ekim 18, 2007 00:00

“Mahrem” sergisi “Batı-Dışı Moderniteler” projesi kapsamında 18 Ekim-21 Kasım 2007 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Küratörlüğünü Emre Baykal’ın üstlendiği “Mahrem” sergisinde, Türkiye, İtalya, Suriye, İran, Cezayir ve Portekiz’den dokuz sanatçının video, fotoğraf, heykel ve yerleştirme gibi çeşitli anlatım biçimleriyle oluşturdukları örtünme teması üzerine odaklanan eserler yer aldı.

 

İtalyan sanatçı Bruna Esposito’nun Siyah Lale adlı yerleştirmesiyle kadının örtünmesi konusuna dikkat çektiği sergiye Portekizli sanatçı Joana Vasconcelos çeşitli yörelerden kadın elbiselerinden oluşan Burka adlı yerleştirmesiyle katıldı. İranlı sanatçı Mandana Moghaddam ise eski bir İran halk masalından esinlenen Chelgis adlı heykel yerleştirmesiyle sergide yer aldı. Almanya’da yaşayan Türk sanatçı Nezaket Ekici’nin Ağırlık ve Peçe Kavgası adlı iki video çalışmasının izlendiği Mahrem sergisinde, yine Almanya’da yaşayan İranlı sanatçı Parastou Forouhar’un Eslimi ve İşaretler başlıklı serilerinin yanı sıra Cuma adlı fotoğraf çalışmasına yer verildi.

 

Fransa’da yaşayan Cezayirli sanatçı Samta Benyahia’nın 7 Ayna isimli yerleştirmesiyle katıldığı sergide, Tahran’da yaşayan İranlı sanatçı Shadi Ghadirian 2006 yılında yaptığı Ctrl+Alt+Del adlı çalışmasıyla, Suriyeli sanatçı Samer Barkaoui Poster adlı video çalışmasıyla, Almanya’da yaşayan İranlı sanatçı Shahram Entekhabi ise Erkeğe ve Kadına ile Küçük Siyah Elbise adlı çalışmalarıyla yer aldı.

 

“Mahrem” sergisi, 24 Ocak-16 Mart 2008 tarihleri arasında Viyana’da, 15 Haziran-10 Ağustos 2008 tarihleri arasında ise Berlin’de sergilendi.

Etkinlik Detayları

Location

Galeri 1

Between

Ekim 18, 2007

Opening

00:00