Değerli Ziyaretçimiz;
Enerji Müzesi, Bayram nedeniyle 28 Ağustos 2017 tarihinden 5 Eylül 2017 tarihine kadar ziyarete kapalıdır."

santralistanbul.org

‘İklim Değişikliği’ Sergisi İstanbul’da

Amerikan Doğal Tarih Müzesi'nin 2009 yılında New York'ta açtığı ve 237 bin kişi tarafından ziyaret edilen "İklim Değişikliği" sergisi, TürkTelekom ana sponsorluğunda 4 Ekim 2011 -15 Ocak 2012 tarihleri arasında santralistanbul Ana Galeri'de yer alacak. Kutup ayısından ölü bir mercana, anime kürelerden çeşitli interaktiflere yer verilerek geçmişle günümüzü gözler önüne seren "İklim Değişikliği" sergisi Türk Telekom'un ana sponsorluğunda 4 Ekim 2011'de santralistanbul Ana Galeri'de açılıyor. 21.yy'ın en karmaşık, önemli, bilimsel ve sosyal konusu hakkında bilgi veren "İklim Değişikliği" sergisi, her yaştan ziyaretçiye hitap ederken, gelecek nesiller için de iklim değişikliğinin sonuçlarmı sunuyor. Tek bir çözümün olmadığına dikkat çeken sergi, ziyaretçilere kişisel, toplumsal ve devletlerarası eylemlerin bu soruna ne kadar etkili çözümler sunabileceğini gösteriyor.


İnteraktif Küreler Var

 

650 metrekarelik bir alana yayılan ve 8 bölümden oluşan "İklim Değişikliği" sergisinde, 4 adet interaktif, 4 adet anime küre, 2 adet mini video gösterimi, 20 adet teşhir objesi yer alıyor. ArterTasarım tarafından Türkiye'ye getirilen ve REC Türkiye'nin uygulama destekçisi olduğu sergiye her iki kurum tarafından geliştirilen ilave bir bölüm eklenerek, Türkiye'den örneklere de yer verilecek. Ziyaretçiler, günümüzdeki iklim değişikliği, değişen atmosfer, buz, okyanus, kara ve yeni eneıji geleceği ile ilgili detayları bu sergide bulabilecekler.


Sergi temelde iklim değişikliği ve küresel ısınma konusunda farkındalık yaratmak ve birey olarak yapılan davranışların kısa ve uzun vadede doğurduğu etkiler hakkında başta çocuklar ve aileler olmak üzere kamuoyunu bilinçlendirmeyi hedefliyor.


Bilimsel Kurumlarla İşbirliği

 

ArterTasarım'ın Türkiye temsilciliğini yaptığı Amerikan Doğal Tarih Müzesi, (AMNH) Amerika'nın en önemli müzelerinden birisi olup 1869'da New York'ta kuruldu. Kendi sergi ekibinin yanısıra, dünya çapmda bilimsel kurumlarla işbirliği yaparak yılda iki yeni sergi geliştirip, izleyiciyle buluşturuyor. Bir çoğu ödüllü olan sergiler, AMNH'ten sonra dünyanın önde gelen müzeleri, bilim merkezleri ve planateryumları tarafından sergilenmektedir. Sergi alanında oluşturulacak özel mekanlarda, serginin uygulama destekçisi olan REC Türkiye, atölye çalışmaları gerçekleştirecek.