Değerli Ziyaretçimiz;
Enerji Müzesi, Bayram nedeniyle 28 Ağustos 2017 tarihinden 5 Eylül 2017 tarihine kadar ziyarete kapalıdır."

santralistanbul.org

İklim Değişikliğini Oyunlarla Anlatacaklar

Amerikan Doğal Tarih Müzesi'nden getirilen "İklim Değişikliği" sergisi, interaktif etkinlikleriyle özellikle çocukları bilinçlendirmeye çalışıyor.

 

 Bu sergi belki de 21'inci yüzyılın en önemli sorununa dikkat çekiyor. "İklim Değişikliği: Hayata Tehdit ve Yeni Enerji Geleneği" sergisi, başlığındaki konunun bugün ve gelecek nesiller için ne anlama geldiğini ve önemini anlatıyor. Amerikan Doğal Tarih Müzesi'nin 2008 yılında New York'ta açtığı ve 237 bin kişi tarafından ziyaret edilen sergi 4 Ekim 2011-15 Ocak 2012 arasında santralistanbul'da görülebilecek. Ev sahipliğini İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, ana sponsorluğunun Türk Telekom tarafından yapıldığı sergi; ArterTasarım ve REC Türkiye işbirliği ile geliyor. Sergi ile ilgili sorularımızı Arter Tasarım'ın kurucu ortağı ve genel müdürü Hakan Elbir cevapladı.


Bu sergi neyi amaçlıyor?


İklim Değişikliği sergisi ziyaretçiyi harekete geçmeye davet ediyor. Dünyamızın ve dolayısıyla hepimizin karşı karşıya olduğu bu tehdit hakkında uyarıyor ve hep birlikte hareket ederek başarabileceklerimizden bahsediyor. Doğrudan er bireye mesaj veren İklim Değişikliği Sergisi, sergiyi gezen-herkesi "iklim elçisi" olmaya ve içinde yaşadığımız bu dünya için savaşmaya davet ediyor.
Günlük hayatımızdaki ufak değişikliklerin yaratacağı büyük farklılıklara dikkat çekiyor.

 

 Sergiyi gezmeye gelen insanları neler bekliyor?


Ziyaretçiyi çok eğlenceli bir sergi bekliyor. Sergi tasarımı konusunda dünyanın önde gelen müzelerinden biri olan Amerikan Doğal Tarih Müzesi ziyaretçiyi bu bilimsel ve zor konuyu eğlenerek öğrenmeye davet ediyor, özellikle interaktif bölümler, bilim adamlarının iklim değişikliğini nasıl araştırdığını ya da buzulların erimesinin karadaki etkilerini çocuklar için hazırlanmış olan oyunlarla gösterecek.

 

Sergiye ilave olarak hazırladığımız iki farklı alan var. Biri ziyaretçiye sergiye girmeden önce, Türkiye'de bulunan konuyla ilgili sivil toplum kuruluşlarının neler yaptıklarını göstereceğimiz STK bölümü. İki adet video perdesinde eşzamanlı olarak çevre temalı kısa filmler dönüyor olacak. Aynı zamanda REC Türkiye, Greenpeace, WWF Türkiye ve Akut gibi kurumlar Türkiye'de İklim Değişikliği başlıklı minik bir sunum gerçekleştirecek.

 


İkinci alan ise serginin çıkış bölümü. Burada Türk Telekom için hazırladığımız "100 Green Solutions" fotoğraf sergisi var. Hemen devamında OMO için yapılan EcoStudyo'ya girecek olan ziyaretçi, ev hayatındaki değişikliklerle doğaya sağlayacağı katkıyı tecrübe edecek.
Ayrıca İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin, İstanbul'un karbon ayak izini küçültmek için yaptığı çalışmaları örnekleriyle interaktif olarak görmek mümkün olacak.


Serginin Amerika'da insanlara bilinç kazandırma anlamında gözlenebilir sonuçları oldu mu?


İklim Değişikliği Sergisi'ni 2008 yılında Nevv York'ta 237 bin kişi ziyaret etti. Sergi aylarca Amerikan basınında yer aldı ve ciddi tartışmalara sebep oldu. Serginin başarısından çok memnun oldukları için ülke içi ve ülke dışı dolaştırmak için iki adet ürettiler. Bu sayede milyonlarca insana ulaşmayı hedefliyorlar. Oluşturulan bloğa, çocuklar sergi sonrasında yaptıklarım anlatmaya devam ediyor. Biz de Arter Tasarım olarak bu sergi ile sınırlı kalmayıp olabildiğince daha büyük bir kitleye ulaşmak adına yalan zamanda detaylarını açıklayacağımız çok çeşitli paralel etkinlikler düzenliyoruz.

İklim değişikliği konusunda uzun vadede olumlu yönde değişimi sağlayabilecek olan çocuklar olduğundan onları eğitme çabası var. Bu anlamda onların ilgisini çekebilecek neler var?


Çocuklar bu serginin en fazla önem verdiği ziyaretçi profilidir. Gerçek boyutlarda bir kutup ayısı, deniz mercanı ve tilki gibi eğlenceli canlıların modellerini görecekler ve bu canlılara nasıl yardımcı olabileceklerini öğrenecekler. Birer iklim elçisi olacaklar ve eve gittiklerinde anne babalarından, kullandıkları ampulleri değiştirmelerini isteyecekler Sergiden çıkarken öğrendiklerini yazacaklar ve tüm ziyaretçilerle paylaşacaklar. En önemlisi REC Türkiye'nin onlar için hazırlamış oldukları atölyede bir eğitim alacaklar ve hepsi değişimin birer parçası olacak..