Değerli Ziyaretçimiz;
Enerji Müzesi, Bayram nedeniyle 28 Ağustos 2017 tarihinden 5 Eylül 2017 tarihine kadar ziyarete kapalıdır."

santralistanbul.org

Krek, Şimdi Yeni Mekanında

"Seyirci alışık olmadığı bir şekilde oyun izlemeye hazırlıklı olsun, çünkü bu mekânda farklı bir izleme ve dinleme algısı sunulacak" diyor oyun yazan ve yönetmeni Berkun Oya yeni tiyatro mekânları için. Yaklaşık on yıldır aradıkları yeri nihayet bulmuş olmanın heyecanı ve telaşı sarmış tüm Krek Tiyatro Topluluğu ekibini. Krek, santralistanbul'un içinde 100 yıllık bir tarihi depo binasından dönüştürülerek ortaya çıkan bu yeni mekân yaklaşık 70 kişilik oturma kapasiteli.

 

Mekân daha önce alışkın olduğumuz salonlara benzemeyecek: "Mekân aslında benim hep ilgilendiğim ve beni eğlendiren izleme algısını biraz 'bozmak' ve 'bükmek' meselesini somutlaştıran bir şey olacak. Özel bir sahne tasarladık. Tiyatro, konser ve diğer aktiviteler özel tasarlanmış cam bir kutunun içinde gerçekleşecek.

 

"Mekân, kasım başında yine Oya'nın son yazıp yönettiği oyun "Güzel Şeyler Bizim Tarafta"yla açılışını yapacak. Oya bu oyunu davet edildiği Londra'daki Royal Court Theatre'da tamamlamış. Haftaya vizyona girecek olan "Çoğunluk" filminin başrol oyuncusu ve Krek'te de dört oyunda birden yer alan Bartu Küçükçağlayan, Ozan Çelik, Öykü Karayel, Tülin Özen'in rol aldığı oyun daha sonra İngiltere'de de İngiliz oyuncular tarafından sahnelenecek.

 

Krek Tiyatro Topluluğu bu sezon yeni yerlerinin dışında "aslında bir anlamda bizim Taksim şubemiz olacak" dedikleri İKSV'nin Salon'unda 15 dakikalık oyun "Bomba"yla İstanbullularla buluşmaya başladı bile. Her pazartesi saat 19.30 ve 20.30 olmak üzere iki seans sahnelenen oyunda bir kafede patlayan bombanın etkileri beş farklı kişinin bilinç akışıyla 15 dakikada anlatılıyor. "Bomba", İstanbul'da 2003 yılında İngiliz Konsolosluğu ve HSBC patlamalarından sonra Oya'nın kafasında tasarladığı bir sürü taslaktan biriyken "Kısa oyunları bununla başlatalım" deyip raftan çıkardığı bir oyun. "Beni yazmaya daha çok beş kişinin bilinç akışının birbirinin içine geçmesi motive etti. Beş kişi 200 metre maksimum bir alanda bomba patlama anının öncesi 10 dakika boyunca ne yaşadılarsa o aslında..."

 

15 dakikalık oyuna kim gelir kaygıları artık yok Krek ekibinin. Aksine Krek seyircisinin şu an kısa oyun beklentisi var: "Anladığım kadarıyla insanlar bayağı sevdiler kısa oyun izlemeyi. Ben de o kısa oyunların dinamizmine çok inanıyorum. Bir de izleme algısını bozmaktan bahsediyoruz ya, onu kendiliğinden "tak" diye yapıyor. Kısa oyun seyircide süre bakımından değil de yarattığı histen dolayı farklı. Aslında uzun oyunlar dar dizaltı etekse, kısa oyun da mini etek. Yani biraz daha cesaret gerektiriyor."

 

Yeni mekân Krek'te, Krek Tiyatro, Krek Film ve Krek Yayın olmak üzere üç oluşum bir arada işleyecek. Berkun Oya'nın yazıp yönettiği oyunlar, geçen tiyatro festivalinde izleyiciyle buluşan "Hoop Gitti Kafa", geçen sezonun oyunu "Bayrak", Paris'te Odeon Tiyatrosu'nda sahnelenen "Dur" ve 19 Ocak Hrant Dink haftası için sahnelenecek, provaları devam eden "Dink" oyunları ile Krek Tiyatro Topluluğu mekânları 'Krek'te kasım ayı başında taptaze bir başlangıç yapmaya hazırlanıyor.