Değerli Ziyaretçimiz;
Enerji Müzesi, Bayram nedeniyle 28 Ağustos 2017 tarihinden 5 Eylül 2017 tarihine kadar ziyarete kapalıdır."

santralistanbul.org

Le Corbusier Doğu Gezisi 1911 Konferansı ve Görsel Kayıt Sergisi Ekim ayında İstanbul'da

Modem Mimarlık'ın kurucu liderlerinden olan Le Corbusier'nin 1911 yılında gerçekleştirdiği ve Türk kentlerine de uğradığı Doğu Gezisi'nin 100. yıldönümünde, BİLGİ-Mimarlık ile Fondation Le Corbusier'nin ortaklaşa düzenlediği ve Kalebodur'un ana sponsor olarak destek verdiği konferans ve sergi Ekim 2011'de İstanbul Bilgi Üniversitesi Santral Kampusu ve santralistanbul'da gerçekleşecek. "Le Corbusier Doğu Gezisi 1911: Mimarın Formasyonunda Seyahatin Rolü" adlı İstanbul konferansı, Ekim ve Kasım aylarında Atina ve Napoli'de aynı tema çerçevesinde düzenlenecek konferanslar dizisinin ilk ayağı. Le Corbusier'nin mesleki kimliğinin oluşumunda önemli etkisi olduğu bilinen Doğu Gezisi'nin çeşitli yönleriyle tartışılacağı konferans, 7-8 Ekim 2011 günlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi E-3 binasında 10.00-18.00 saatleri arasında izlenebilecek. Türk ve yabancı akademisyenlerin konuşmacı olarak katılacağı konferansın ayrıntılı programına BİLGİ-Mimarlık (mimarlik. bilgi.edu.tr) ve Fondation Le Corbusier (www.fondationlecorbusier.fr) web sitelerinden ulaşılabilir. Konferansa paralel olarak mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden'in "Görsel Kayıt: Le Corbusier Yapıtdökümüne Bir Bakış" adlı sergisi 8 Ekim-13 Kasım günleri arasında santralistanbul Ana Galeri'de yer alacak.


Emden, Kalebodur'un sponsorluğunda İsviçre, Fransa, Almanya ve Hindistan'a seyahat ederek Le Corbusier'nin bu ülkelerde bulunan yapılarının en güncel fotoğraflarını üretti. Santralistanbul'da 5 hafta süreyle sergilenecek bu fotoğraflar, Le Corbusier'nin 1905 yılında İsviçre'de tasarladığı ilk yapısından 1965'te projelendirdiği ve yapımı 2006'da tamamlanan son kilisesine kadar uzanan geniş bir portfolyoyu görselleştiriyor.


Ünlü mimarın en önemli işlerinin, Cemal Emden'in özgün bakış açısından izlenebileceği sergi, 100 yıl sonra Le Corbusier'yi yeniden İstanbullularla buluşturuyor.