Değerli Ziyaretçimiz;
Enerji Müzesi, Bayram nedeniyle 28 Ağustos 2017 tarihinden 5 Eylül 2017 tarihine kadar ziyarete kapalıdır."

santralistanbul.org

Le Corbusier Yapıları İstanbul'da

Geçtiğimiz aylarda fotoğraf sanatçısı Cemal Emden le yaptığım röportajda müjdesini aldığım Le Corbusier'nin İstanbul'a gelişinin 100. yılı onuruna düzenlenen programa sayılı günler kaldı. Ben de uzun zamandır heyecanla beklediğim bu programın detaylarını öğrenip, herkesten önce yazmanın keyfini çıkarıyorum.


Le Corbusier'nin Türkiye'ye gelişinin 100.yılında İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, Fondation Le Corbusier ve Kalebodur Ekim, Kasım ve Aralık ayları içinde ortaklaşa bir dizi etkinlik düzenliyor. Etkinlikler dizisi 7 Ekim sabahı santralistanbul'da uluslararası düzeyde ün yapmış akademisyenlerin katılımı ile "Le Corbusier Doğu Gezisi 1911-2011 konferansı" aracılığı ile başlıyor. Konferansa paralel olarak mimarlık fotoğrafçısı Cemal Emden'in "Le Corbusier Görsel Kayıt 1905-1965" isimli sergisi de 8 Ekim-13 Kasım tarihleri arasında santralistanbul Ana Galeri'de yer alıyor.
İstanbul konferansı, Ekim ve Kasım aylarında Atina ve Napoli'de aynı tema çerçevesinde düzenlenecek konferanslar  dizisinin ilk ayağı. Le Corbusier'nin mesleki kimliğinin oluşumunda önemli etkisi olduğu bilinen Doğu Gezisi'nin çeşitli yönleriyle tartışılacağı konferans, 7-8 Ekim 2011 tarihlerinde İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi E-3 binasında 10:00-18:00 saatleri arasında izlenebilir. Türk ve yabancı akademisyenlerin konuşmacı olarak katılacağı konferansın detaylı programını merak edenler Bilgi Mimarlık ve Fondation Le Corbusier web sitelerini inceleyebilirler.
Emden, İsviçre, Fransa, Almanya ve Hindistan'a seyahat ederek Le Corbusier'nin bu ülkelerde bulunan yapılarının en güncel fotoğraflarını üretmiş. Santralistanbul'da yaklaşık bir ay süreyle sergilenecek bu fotoğraflar, Le Corbusier'nin 1905 yılında İsviçre'de tasarladığı ilk yapısından 1965'de projelendirdiği ve inşası 2006'da tamamlanan son kilisesine kadar uzanan geniş bir portfolyoyu görselleştiriyor.
Mimarın en önemli işlerinin Cemal Emden'in özgün bakış açısından izlenebileceği sergi, 100 yıl sonra tekrar Le Corbusier'yi İstanbullularla buluşturuyor.


Le Corbusier 20 yy. Modern Mimarlığının kurucu liderleri içinde ilk akla gelen isimlerden biridir. Gerek kuram gerekse uygulama alanındaki üretimleri mimarlık ve şehircilik disiplinlerinde kökten dönüşümlere yol açmış ve yaklaşık yüz yıldan bu yana mimarlık eğitimi ve pratiği üzerindeki etkisini sürdüregelmiştir.


Le Corbusier'nin henüz mimari üretime aktif olarak başlamadığı gençlik yıllarından 1911 'de Berlin'den başlayarak Balkanlar üzerinden İstanbul'a kadar geldiği ve daha sonra Yunanistan ve İtalya'ya devam ettiği "Doğu Gezisi" onun mimar kimliğini biçimlendiren önemli bir deneyim olarak bilinir. Geçtiği coğrafyalardaki yapı kültürlerini ve yaşantı biçimlerini yazı, eskiz ve fotoğraflarla belgelemiş ve bunları İsviçre'de doğduğu kasabanın yerel gazetesinde bölümler halinde yayınlamıştır. Bu belgeler daha sonra çeşitli yayınlarda toplu olarak basılmış ve mimarlık camiasında çok ilgi görmüştür. 2011'de Le Corbusier'nin Doğu Gezisinin 100. yılı nedeniyle Fondation Le Corbusier, mimarın bu gezide uğradığı üç önemli kentte (Atina, Napoli, İstanbul) ikişer günlük konferanslar düzenlenmesi için önayak olmuştur ve serinin İstanbul ayağının organizasyonunu İstanbul Bilgi Üniversitesi Mimarlık Fakültesi ve Kalebodur üstlenmiştir. İstanbul konferansına paralel olarak Le Corbusier'nin Türkiye'deki gezi rotası üzerinde bulunan belli başlı merkezlerdeki (Edirne, Tekirdağ, İstanbul, Bursa) yapı kültürünü ve yaşantıyı belgeleyen fotoğraflardan oluşan bir sergi açılacak.
Aralık ayında İstanbul ayağından sonra Ankara'da da sergilenecek bu çalışmaları, mimarlığa ilgili olanların kaçırmamasını şiddetle öneririm.